Prezídium PZ SR |MM| Nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí dnes čelíme útokom na mäkké ciele, teda miesta s vyšším výskytom osôb, ktoré sa paradoxne vyznačujú nízkou mierou ochrany a zabezpečenia.
Ide o školy, nákupné centrá, nemocnice či trhoviská.
Medzi deťmi bohužiaľ narastá agresia, násilie a radikalizácia. To všetko sú bohužiaľ negatívne aspekty sociálnych sietí a virtuálneho priestoru.
POLÍCIA HOVORÍ STOP
Policajný zbor prijíma opatrenia, ktorými chce prispieť k ochrane bezpečnosti škôl a poukázať na to, ako si sama škola má zvýšiť úroveň svojej bezpečnosti.
Zámerom polície je navýšiť počet preventistov, ktorí v rámci edukácie budú navštevovať školy a hovoriť o dôsledkoch protiprávneho konania. Komunikácia s deťmi je to najdôležitejšie.
Protiteroristická centrála NAKA zároveň pripravila pre pedagógov metodický materiál so všeobecnými princípmi odolnosti školy voči radikalizácii detí a mládeže.
„Našim zámerom je zapojiť príslušníka Policajného zboru priamo do diania školy, pričom každé školské zariadenie bude mať vytvorenú komunikačnú dvojičku policajt a vedúci pedagogický pracovník školy. Cieľom je, aby sme škole ukázali jej objektívne a subjektívne stránky bezpečnosti, čo chceme docieliť bezpečnostným auditom a zároveň byť pravidelne informovaný o bezpečnostnej situácii na škole“, ozrejmil prezident Policajného zboru, plk. JUDr. Štefan Hamran.
„Bezpečnostný audit na školách sa uskutočnuje formou dotazníka, ktorý sme zostavovali s tímom zloženým z rezortných a mimorezortných odborníkov, napríklad z Akadémie PZ, ministerstva školstva, vedy a výskumu SR a Žilinskej univerzity“, doplnil viceprezident PZ plk. JUDr. Damián Imre.
Viac informácií zaznelo na tlačovej konferencii:
https://fb.watch/nl9gAXsipL/