Miroslav Košírer | Bratislava | Kvôli vysokej hladine vody v Dunaji bolo niekoľko výletných lodí ukotvených v bazénoch Zimného prístavu v Bratislave. Domčeku na vode ,obľúbené hausbóty v Rusovských ramenách, ktoré slúžia na trvalé bývanie, sa stali pre ich mnohých majiteľov nedostupnými. Dôvodom bola vysoká hladina Dunaja. Podobná situácia bola na Riviére v zátoke v Karlovej Vsi zatopený bufet aj sedenie pre návštevníkov. V Devínskej Novej Vsi boli zatopené celé polia a športoviska, záhrady, chodníky aj cesty.
Foto: Miroslav Košírer
– – –
Bola to katastrofa nevídaných rozmerov! Pred 70 rokmi zaplavila Petržalku obrovská ľadová povodeň. Pohroma z marca 1947 si vyžiadala evakuáciu ľudí, zničila domy a stromy, zdevastovala polia.
Voda odnášala všetko, čo jej prišlo do cesty. Nový Čas prináša fotografie najhoršej ľadovej povodne minulého storočia v hlavnom meste, ktoré zachytávajú bezmocnosť Bratislavčanov. V zime 1947 zamrzol celý Dunaj a ľad bol na niektorých miestach hrubý aj 12 centimetrov. Na ľadovú plochu vtedy zhodili lietadlá 250 kilogramov bômb, aby ho spriechodnili. Napriek tomu, s príchodom jari a rýchleho oteplenia však Dunaj nápor vody nezvládol. V marci 1947 sa veľrieka vyliala a zaplavila starú Petržalku. Výška hladiny Dunaja dosahovala 924 centimetrov. Ľadová povodeň sa tak zaradila na prvú priečku najhorších mapovaných katastrof od roku 1897. „Petržalka bola v tom čase zložená najmä z ľudí, ktorí boli gazdovia. Stáli tam rodinné domy, polia a ovocné sady. Keď sa Dunaj vybrežil, prinieslo to veľké škody, lebo potom bol problém s úrodou,“ povedala historička a etnologička Katarína Nádaská. S touto udalosťou sa spájajú aj rôzne príbehy a osudy ľudí, ktoré sa zachovali desiatky rokov. „Takmer sa utopil starší pán, ktorý zachraňoval deti. Zostalo niekoľko motívov z ľudového rozprávania o statočnosti a hrdinskosti obyvateľov Petržalky, ktorí neváhali riskovať vlastný život,“ uzavrela Nádaská.
Najväčšie ľadové povodne minulého storočia
- 14. 03. 1947: 924 cm
- 07. 03. 1956: 912 cm
- 07. 02. 1923: 886 cm
- 05. 03. 1940: 822 cm
zdroj: Slovenský vodohospodársky podnik