MV SR |MM| Informoval o tom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok na tlačovej konferencii vo štvrtok 27. júna 2024. Spresnil, že išlo o iniciatívu bývalého prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana, ktorý pre potreby Útvaru osobitného určenia Prezídia PZ /tzv. kukláči/ zakúpil celkovo 4 kusy obrnených vozidiel.
Išlo o tzv. priamy nákup mimo štandardný režim podľa zákona o verejnom obstarávaní, s čím podmienečne súhlasil aj odbor verejného obstarávania vzhľadom na druh obstarávaných vozidiel, ktoré sú vojenským materiálom.
Priamy nákup prvých dvoch vozidiel prebehol na základe zmluvy zo 14. septembra 2022, podľa ktorej mal dodávateľ dodať jedno vozidlo do 8 a druhé do 12 mesiacov. Zaujímavosťou v tomto prípade je fakt, že ministerstvo vnútra už po mesiaci po podpise kúpnej zmluvy, čiže v októbri 2022, vyplatilo firme plnú sumu – takmer 1 milión eur – za vozidlá, ktoré mala dodať až po mesiacoch. Spoločnosť však nebola schopná dodať vozidlá v zmluvných termínoch, dodala ich až 18. septembra 2023, teda až po nástupe nového vedenia MV SR.
Dodané vozidlá súčasné vedenie MV SR vrátilo, keďže firma tento vojenský materiál dodala bez colného konania. V colnom konaní sú dodnes. Preto ministerstvo vnútra odstúpilo od kúpnej zmluvy a žiada od dodávateľa vrátiť sumu vo výške 1,2 milióna eur, čiže vrátane úrokov z omeškania.
Zaujímavosťou v celom procese bolo, že okrem áut zakúpil Štefan Hamran v rámci tohto kontraktu aj iný, zmluvne nedohodnutý materiál /stany, drony, člny…./, na ktorý sa výnimka z priamych nákupov nevzťahuje. Pokiaľ ide o certifikáciu áut, bolo zistené, že dodávateľská firma nemá certifikát ministerstva hospodárstva na obchodovanie s výrobkami obranného priemyslu. Keď na tento fakt upozornilo odborné pracovisko MV SR, exprezident Štefan Hamran vyhlásil, že potrebný certifikát podpíše sám na vlastnú zodpovednosť, k čomu aj došlo.
Napriek tomu, že firma s dodávkami vozidiel meškala a nemala potrebnú spôsobilosť, vtedajšie vedenie MV SR, po odvolaní ministra Ivana Šimka zverené premiérovi Ĺudovítovi Ódorovi, na podnet pána Hamrana pristúpilo k podpisu ďalšieho priameho nákupu na ďalšie dve obrnené vozidlá, a to v septembri 2023, dva týždne pred parlamentnými voľbami 2023. Rovnako ako v prvom prípade, aj v tomto firma dostala stopercentnú preddavkovú platbu – ďalší milión eur.
Vozidlá polícia dodnes nemá k dispozícii.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok skonštatoval, že poskytnutím takmer 2 miliónov eur za oba priame nákupy poslúžilo ministerstvo vnútra dodávateľskej firme ako lacná požičovňa peňazí daňových poplatníkov.
Prípadom sa budú zaoberať orgány činné v trestnom konaní, keďže kontrola preukázala nedostatky pri dodržiavaní legislatívy upravujúcej obchodovanie s vojenským materiálom, verejné obstarávanie i finančnú kontrolu. Samotný postup Štefana Hamrana počas jeho pôsobenia v polícii už preveruje Úrad inšpekčnej služby.