MS SR |MM| Ministerstvo spravodlivosti SR postupovalo pri zrušení dotačnej schémy v oblasti ľudských práv pre rok 2024 správne. Potvrdili to výsledky nezávislého auditu.
Audit odhalil manipulácie pri hodnotení projektov ako aj porušenia zákona, konštatoval tiež systémové ako aj nesystémové zlyhania. Preukázalo sa, že v zrušenej výzve bolo do procesu hodnotenia zaradených v rozpore so zákonom až 37 žiadostí, hoci vôbec nespĺňali zákonom stanovené kritéria a postúpili do druhého kola s vysokou šancou získať požadovanú finančnú dotáciu.
Celá organizácia poskytnutia dotácií v oblasti ľudských práv vo výške 769-tisíc eur bola pri zrušenej výzve v rukách dvoch zamestnancov ministerstva spravodlivosti, u ktorých sa kumulovali rôzne funkcie. Riaditeľ Odboru ľudských práv bol súčasne aj predsedom hodnotiacej komisie a administrátor žiadostí bol súčasne aj tajomníkom hodnotiacej komisie a zároveň aj podriadeným zamestnancom riaditeľovi Odboru ľudských práv.
V rukách dvoch osôb sa teda zbiehali rôzne oprávnenia a povinnosti, ktoré mali vplyv na udeľovanie dotácií žiadateľom. Absencia akéhokoľvek vnútorného predpisu v tomto prípade, otvorila cestu možným netransparentným postupom.
„Naoko sa tento hodnotiaci systém tváril ako najtransparentnejší, v skutočnosti stál na subjektívnom rozhodovaní dvoch ľudí. Je zarážajúce, že nie hodnotitelia, ale títo dvaja ľudia hrali kľúčovú rolu pri výbere kľúčových žiadateľov. Náhodný výber nie je náhodný, aj jeho výsledok môže byť pozmeňovaný bez akýchkoľvek pravidiel, k čomu aj vo viacerých prípadoch došlo,“ vysvetľuje štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti SR Katarína Roskoványi.
Riaditeľ odboru ľudských práv v jednej osobe aj ako predseda hodnotiacej komisie bez akýchkoľvek pravidiel odňal konkrétnym hodnotiteľom projekty a pridelil ich sebe samému. Takýmto spôsobom postupoval v prípade projektov mimovládnych organizácií Inakosť, Dúhový Pride, NOMANTINELS a Projekt Forum – občianske združenie. „Takáto zmena hodnotiteľa je veľmi významná, pretože môže rozhodnúť o úspešnosti alebo neúspešnosti konkrétneho projektu,“ zdôraznila K. Roskoványi.
Audit potvrdil aj nedostatočné overenie konfliktov záujmov jednotlivých členov hodnotiacej komisie. Na základe výsledkov auditu je prvoradou ambíciou rezortu posilnenie transparentnosti, zabezpečenie rovnakých podmienok pre všetky zúčastnené subjekty. A tým aj spravodlivosti v prerozdeľovaní finančných zdrojov a v neposlednom rade zvýšenie dôvery verejnosti a efektivity fungovania celého systému poskytovania dotácií zo strany ministerstva.