Liptovské múzeum |MM| Liptovské múzeum začalo realizovať takmer štvormiliónovú investíciu na hrade Likava. K dominante Chočských vrchov sa v týchto dňoch zavádza chýbajúca elektrická prípojka a súčasne prebieha nevyhnutný pamiatkový výskum. Po začatí rekonštrukčných prác bude hrad uzatvorený približne dva roky.
Počas nich prejde zásadnou obnovou, ktorá sa zameria na ochranu a konzervovanie prvkov hradnej architektúry. „Naším cieľom je zastaviť degradačné procesy a stabilizovať statické poruchy tak, aby sme mohli sprístupniť ďalšie objekty,“ uviedol Jiří Přibyl, zástupca riaditeľa Liptovského múzea.
Okrem samotnej rekonštrukcie bude hrad doplnený o expozičnú časť. Po dokončení prác by sa mali verejnosti sprístupniť doteraz neprístupné časti hradného komplexu. „Obohatíme ich o nové interiérové a exteriérové prvky a vytvoríme zaujímavý návštevnícky okruh. Vďaka novému osvetleniu bude hrad pôsobiť ešte magickejšie. Počas sezóny pripravíme pre návštevníkov bohatý program podujatí,“ spresnil riaditeľ múzea Martin Hromada.
Obnovu hradu môže Liptovské múzeum realizovať vďaka úspešnému projektu Žilinského samosprávneho kraja a Moravskoslezského kraja v Českej republike. Výsledkom cezhraničnej spolupráce bude nie len obnova hradu Likava, ale aj českého hradu Hukvaldy.
Celkové náklady na projekt sú vypočítané na sumu 3,9 milióna eur. Prevažná časť
3,5 milióna eur je určená na stavebné práce a výskum hradu. Zvyšné náklady budú použité na SMART technológie, inštalovanie kamerového systému či plánované kultúrne podujatia a marketingové aktivity.
Hrad Likava na úpätí Chočských vrchov vybudoval zvolenský župan magister rytier Donč. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1341. Výškou palácovitého komplexu sa Likava zaraďuje medzi najvyššie hrady Slovenska.