Liptovské múzeum |MM| O detstve našich predkov sa veľmi nehovorí najmä z dôvodu vysokej úmrtnosti detí v minulosti. V Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši preto sprístupnili výstavu, ktorá sa snaží dokumentovať najmladšie roky vidieckych detí na Liptove.
Narodenie, krst a prvé mesiace života, detské hry a hračky, odev, detské práce či vzdelávanie detí. To všetko je súčasťou interaktívnej výstavy zameranej na obdobie, kým deti z prelomu 19. a 20. storočia neboli dostatočne veľké na to, aby dostali na starosť zodpovednejšiu prácu. „Napriek tomu je toto obdobie života mimoriadne zaujímavé. Obsahuje špecifické prvky detskej zábavy a ľudovej slovesnosti,“ priblížila kurátorka výstavy Lucia Hodorová.
Aj ženy pred sto rokmi používali takzvané „pavúky“ či iný praktický detský nábytok. „Na výstave je možné vidieť viac ako storočnú kolísku po rodine z obce Demänová pri Liptovskom Mikuláši, ktorá si ju celé generácie odovzdávala. Poznáme mená a dátumy narodenia každého jedného dieťaťa, ktoré sa v kolíske uspávalo,“ doplnila kurátorka výstavy. Výstavu je v budove Múzea Čierny orol v Liptovskom Mikuláši možné vidieť do 31. decembra 2024. Finančne ju podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.