Spasticita je porucha, ktorá ovplyvňuje ovládanie svalov, spôsobuje tuhosť či kŕče a mimovoľné pohyby. Častokrát sa prejavuje u pacientov po prekonaní cievnej mozgovej príhody. Mnoho z týchto pacientov nie je dostatočne informovaných o spôsoboch, ako sa dá spasticita liečiť. Práve preto pre nich galantská nemocnica v spolupráci s OZ Život po porážke pripravili v neurologickej ambulancii Deň otvorených dverí. (6. novembra 2024)
Cieľom tohto dňa bolo pomôcť pacientom po cievnej mozgovej príhode v diagnostike možnej spasticity a odporučení ďalšieho postupu, prípadne liečby. Na Slovensku sú totiž každoročne hospitalizované tisícky pacientov, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a práve u týchto pacientov sa môže následne vyvinúť spasticita. Pacienti však často nie sú informovaní o tom, že sa tento stav dá liečiť, poprípade úplne vyliečiť.
„Zväčša najúčinnejšou liečbou spasticity je kombinácia aplikácie botulotoxínu s rehabilitačnými cvičeniami. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je dôležité o tejto téme hovoriť. Liečba spasticity je totiž dostupná už viac ako 20 rokov, je hradená zdravotnou poisťovňou a napriek tomu sa k nej pacienti nevedia dostať, pretože o nej lekári mnohokrát pacienta neinformujú. Len počas dňa otvorených dverí sme z 15 pacientov troch indikovali na liečbu botulotoxínom. Teším sa, že sme aj takouto formou mohli možnosti liečby spasticity trošku viac pacientom priblížiť a informovať o nich,“ uviedol MUDr. Oto Petrík, primár neurologického oddelenia Nemocnice Penta Hospitals Galanta.
Počas celého dopoludnia sa pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu, venoval samotný primár. Pacienti najprv spoločne s asistentom vyplnili dotazník, ktorý preukázal podozrenie na možnú spasticitu. V prípade, že sa tak stalo, podstúpili vyšetrenie v neurologickej ambulancii. Na deň otvorených dverí neprišli len pacienti z Galanty, ale aj zo širšieho okolia.
zdroj: Penta Hospitals SK, a. s.