MPSVR SR |MM| Zjednotenie a zefektívnenie posudzovania zdravotných a sociálnych potrieb je hlavným zámerom pripravovanej reformy posudkovej činnosti. Reforma dosiahla širokú zhodu medzi odborníkmi a organizáciami zastupujúcimi ľudí so zdravotným postihnutím. Posudzovanie budú po novom zabezpečovať výlučne úrady práce, sociálnych vecí a rodiny na základe jednotnej metodiky, pričom pripravia jednotný zdravotno-sociálny posudok pre účely kompenzácií aj sociálnych služieb. Ľuďom so zdravotným znevýhodneným tak uľahčí prístup k príspevkom aj sociálnym službám. Zároveň zákon ponecháva všetky doterajšie diagnózy, ktoré môžu viesť k ťažkému zdravotnému postihnutiu.
Na príprave reformy posudkového systému, ktorá je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR, sa dlhodobo podieľalo viac ako 30 odborníkov z organizácií, ktorí zastupujú záujmy zdravotne znevýhodnených občanov. V rámci pracovných rokovaní boli vypočuté ich návrhy a požiadavky, aby sa posudkový systém nastavil efektívnejšie a lepšie reagoval na potreby tejto skupiny ľudí.
„Chcem všetkých ubezpečiť, že nikto, kto je odkázaný na kompenzačné príspevky, o ne nepríde. Zákon ponecháva všetky doterajšie diagnózy, ktoré môžu viesť k ťažkému zdravotnému postihnutiu, vrátane autizmu, Aspergerovho syndrómu či celiakie. V posudkoch budeme klásť dôraz nielen na medicínske, ale aj na sociálne aspekty, aby sa posudzovanie prispôsobilo reálnym potrebám ľudí. Zdôrazňujem, že sa na tom zhodli všetky zainteresované strany v širokom sociálnom dialógu a zároveň je to v súlade s medzinárodnou odbornou praxou. Chcem sa poďakovať tímu odborníkov zo všetkých relevantných inštitúcií i združení, ktorí na reforme pracovali viac ako rok. Verím, že spoločne prinesieme spravodlivý systém pre všetkých, ktorí to potrebujú,“ uviedol na tlačovej besede minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš.
Posudzovanie podľa jednotnej metodiky (WHODAS) je založené na princípoch Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. V procese sa bude klásť veľký dôraz na sebaidentifikáciu klienta a sociálne aspekty posudkovej činnosti. Klient po podaní jednej žiadosti absolvuje iba jedno posudzovanie, ktoré pokryje viacero účelov naraz.
Sociálna posudková činnosť bude, na rozdiel od súčasnosti, predchádzať lekárskemu posudzovaniu a prebiehať v domácom prostredí klienta. Pri vypracovaní lekárskeho posudku bude posudkový lekár vychádzať z informácií o potrebách a sociálnej situácii klienta, predložených lekárskych nálezov, údajov v elektronickej zdravotnej knižke a nových medicínskych kritérií na posúdenie stupňa odkázanosti na pomoc či závažnosti funkčného postihnutia. Výsledkom sociálneho a lekárskeho posudzovania bude integrovaný posudok.
Reforma posudkového činnosti získala podporu aj u komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorá ju považuje za významný krok k zlepšeniu dostupnosti pomoci pre ľudí v núdzi a vítajú ju aj ďalšie organizácie, ktoré zastrešujú pomoc týmto zraniteľným skupinám osôb ako je Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím a občianske združenie Akčné ženy, ktoré na tlačovej besede vyjadrili svoju podporu. „Vítame zavedenie jednotnej posudkovej činnosti, ktorá uľahčí prístup k pomoci pre ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Veľmi si vážim konštruktívnu komunikáciu a ústretovosť ministerstva, ktoré bralo do úvahy naše pripomienky v rámci pripomienkového konania, aby sa zabezpečilo, že žiadna osoba s ťažkým zdravotným postihnutím nezostane bez potrebnej pomoci,“ uviedla komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.
Navrhovaná účinnosť zákona o integrovanej posudkovej činnosti je od 1. septembra 2025. Po tomto termíne nebude dochádzať k automatickému prehodnocovaniu osôb s ŤZP, pričom im ostanú zachované už priznané peňažné príspevky na kompenzáciu.