MV SR |MM| Na ministerstve vnútra v stredu 20. novembra 2024 popoludní zasadol riadiaci výbor k projektu Centier zdieľaných služieb. Členovia riadiaceho výboru k projektu zhodnotili aktuálny stav. Ministerstvo vnútra v októbri odoslalo priame vyzvanie obciam, ktoré sa do projektu prihlásili.
V aktuálnej fáze už 15 budúcich centier zdieľaných služieb zastúpených obcami a mestami reagovalo na priame výzvy a potvrdilo svoju účasť na projekte. Tie im následne umožnia čerpať finančné prostriedky na samotné vytvorenie Centier zdieľaných služieb. Zároveň sa predpokladá, že v najbližších dňoch budú ministerstvu doručené zmluvné dokumenty ďalších 4 oslovených subjektov, čím sa priblížime celkovému počtu plánovaných obcí pilotného projektu.
Kľúčové pre obce bude splnenie termínov na uzatvorenie zmlúv do 23. decembra 2024. Na zmluvy nadväzujú stavebné úpravy a príprava informačno-komunikačných prostriedkov centier zdieľaných služieb.
„Myslím, že sa projekt Centier zdieľaných služieb od posledného zasadnutia riadiaceho výboru výrazne posunul dopredu. Je potrebné zdôrazniť, že projekt Centier zdieľaných služieb nemá za cieľ znížiť dôležitosť väčších miest,“ konštatoval štátny tajomník ministerstva vnútra Patrik Krauspe.
Cieľom projektu je spolu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, Združením miest a obcí Slovenska a ďalšími partnermi verejného sektora vytvorenie štandardizovaných prístupov a rovnakú kvalitu poskytovania služieb a výkonu štátu a samospráv.
Hlavnými benefitmi projektu Centier zdieľaných služieb bude jednak spoločné miesto pre obce zdieľajúce originálne kompetencie viacerých obcí a rovnako aj prenesené kompetencie štátu. Zdieľaním výkonu kompetencií sa eliminujú duplicity agiend a obce tak budú môcť výrazne znížiť administratívne aj personálne náklady. Centrum zdieľaných služieb bude zamestnávať odborníkov na konkrétne oblasti (napr. školstvo, územné plánovanie, stavebný poriadok), čo zvýši kvalitu služieb a rozhodovacích procesov.
Malé obce získajú rovnakú úroveň podpory a servisu ako väčšie obce, ktoré majú viac zdrojov a kapacít. Obce budú môcť efektívne vykonávať úlohy prenesené štátom (napr. stavebný poriadok, doprava, ochrana životného prostredia) vďaka koordinácii na úrovni spoločného úradu. Ďalším benefitom bude možnosť využitia špecializovaných služieb (napr. právneho poradenstva, koordinácie podporných služieb, účtovníctva) bez nutnosti zamestnávať vlastných pracovníkov, čo je pre menšie obce finančne výhodné.
Centralizované spracovanie agendy a jednotné postupy môžu prispieť aj k lepšiemu zberu jednotných dát, či jednoduchšie zapájanie sa do spoločných projektov v jednotlivých mikroregiónoch.