MV SR |MM| Epilepsia, Parkinsonova choroba či liečba bolestivých syndrómov sú len niektoré z diagnóz pacientov, ktorým bude po novom poskytovať špičkovú zdravotnú starostlivosť Centrum excelentnosti v neuromoduláciách nervového systému Univerzitnej nemocnice – Nemocnice svätého Michala, a.s. „Táto nemocnica, jej zamestnanci a v prvom rade pacienti si nepochybne zaslúžia rozvoj, ktorý im počas rokov stagnácie bývalého vedenia nebol umožnený. Som nesmierne rád, že napĺňaním cieľov súčasného vedenia dokáže toto zdravotnícke zariadenie napredovať v unikátnych oblastiach a pozdvihnúť zdravotnú starostlivosť na medzinárodnú úroveň,“ povedal minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.
Vytváranie centier excelentnosti a ich podporu si súčasné vedenie univerzitnej nemocnice stanovilo ako jednu z priorít na nadchádzajúce obdobie. Ide o unikátne pracoviská založené na multidisciplinárnej spolupráci, ktorá spája klinické služby, medicínsky výskum a profesionálny tréning. Ich charakteristickým znakom je koncentrácia najmodernejších technológií, výrazné skvalitňovanie profesionálnych štandardov a zvyšovanie kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Jediné centrum excelentnosti svojho druhu na Slovensku bude zabezpečovať vysokošpecializovanú a inovatívnu starostlivosť pre pacientov s rôznymi ochoreniami, pričom ide o neuromodulačné zákroky mozgu, miechy až po periférne nervy. „Som hrdý, že naša nemocnica disponuje erudovanými odborníkmi, ktorí neustále skvalitňujú poskytovanie zdravotnej starostlivosti a najmä prinášajú pacientom takéto možnosti liečby tzv. pod jednou strechou. Tento typ zdravotnej starostlivosti budeme poskytovať pacientom z celého Slovenska. Ide o jedinečný projekt, do ktorého je zapojených nielen množstvo odborností a zdravotníckych povolaní, ale aj kolegov zo zahraničia,“ povedal generálny riaditeľ UN-NsM, a.s. Ladislav Kužela. Na tomto výnimočnom projekte sa totiž podieľajú aj špecialisti z iných klinických pracovísk Slovenskej zdravotníckej univerzity či kolegovia z Fakultnej nemocnice u svätej Anny v Brne a z Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe. Rovnako je cieľom rozšíriť poskytovanie tejto špecifickej zdravotnej starostlivosti aj pre detských pacientov s epilepsiou z Národného ústavu detských chorôb.
Nové pracovisko je unikátnym spojením všetkých metodík neuromodulácie nervového systému na jednom mieste. Zároveň, je vyvrcholením enormného úsilia, sústavného vzdelávania, náročnej práce a vysokého odhodlania kolegov z Neurochirurgickej kliniky LF SZU a UN-NsM pod vedením prednostu MUDr. Róberta Illéša, PhD., MPH, ktorý je zároveň hlavným odborníkom MZ SR pre neurochirurgiu. Špičkovú zdravotnú starostlivosť v neuromodulácii mozgu a miechy garantuje najmä kooperácia vybraných odborníkov – neurochirurgov, neurológov, rádiológov, algeziológov, psychológov, logopédov a ďalších odborností. „Komplexnosť, akú sa nám s kolegami podarilo dosiahnuť v rámci tohto neuromodulačného programu, je vskutku originálna. Vytvorili sme centrum excelentnosti, ktoré je slovenským unikátom a združuje všetky metodiky neurostimulácie nervovej sústavy. Zahŕňa epileptochirurgiu, hĺbkovú mozgovú stimuláciu, spinálnu stimuláciu miechy a intervenčnú algeziológiu,“ povedal MUDr. Illéš.
Unikátna operácia
Dôkazom je aj úspešný operačný výkon, ktorý lekári vykonali na jeseň tohto roka. Išlo o jedinečnú operáciu, prvú svojho druhu na Slovensku a len jednu zo 4 na celom svete. Pacient po zranení stromom po zásahu bleskom nevedel chodiť. Počas operácie mu odborný tím pod vedením MUDr. Róberta Illéša zaviedol na obal miechy špeciálnu 32-pólovú elektródu. Elektróda stimuluje predné povrazce miechy, čím sa posilňujú činnosti svalov dolných končatín. Pomocou počítačového programovania je tak možné cieleným zapájaním jednotlivých svalov nasimulovať prirodzený pohyb. Pacient tak dokáže vykonávať pohybovú činnosť. „Spoločne s kolegami sa nám podarilo rozšíriť pôsobenie tohto centra o metodiku, ktorá je jedinečná a posúva nás vpred nielen voči ostatným pracoviskám na Slovensku, ale aj celosvetovo,“ doplnil prednosta MUDr. Illéš.
O úspešnosti zákroku svedčí aj pokrok pacienta nielen v pohybovej oblasti. Po operačnom výkone a aktívnej rehabilitácii došlo u pacienta k výraznému zlepšeniu v mnohých oblastiach. Nabral svalovú silu a objem, zlepšila sa mu svalová citlivosť a chôdza. Celkovo sa mu výrazne zlepšila kvalita a komfort života. Ide o unikátnu metodiku, ktorou je možné vrátiť stav pacienta do podoby normálneho bežného ľudského života. Nepochybne, k úspešnému výsledku prispela aj spolupráca so špičkovými odborníkmi z Národného rehabilitačného centra Kováčová, ktoré pacientovi bezprostredne po operácii poskytlo komplexnú rehabilitačnú liečbu. „Po poranení miechy v roku 2023 som začal svoju cestu rehabilitácie, ktorá sa zásadne zmenila po implementácii neurostimulátora v Univerzitnej nemocnici – Nemocnici sv. Michala. Tento postup, realizovaný vďaka výnimočnej spolupráci odborníkov, mi výrazne zlepšil mobilitu a celkovo kvalita života išla hore. Už po pár týždňoch som zaznamenal zlepšenie motorických funkcií vrátane posilnenia oslabnutého svalstva, vďaka čomu sa moja chôdza po intenzívnej rehabilitácii viditeľne zlepšila. Tieto pokroky, spolu s návratom sily, ustúpením bolestí a zlepšením súkromného života, mi priniesli novú energiu a nádej na ďalšie zlepšenia. Som presvedčený, že bez tohto unikátneho zákroku by aj napriek mojej maximálnej snahe nedošlo k zlepšeniu môjho stavu,“ povedal pacient Martin Varhaník.