Stav cestných mostov na Slovensku je alarmujúci a ak vláda nepodnikne okamžité kroky, hrozí reálny kolaps dopravnej infraštruktúry. Upozornili dnes na spoločnom tlačovom brífingu v Hnúšti predseda združenia Samosprávne kraje Slovenska – SK8 Jozef Viskupič a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter.
„Dnes v Hnúšti nie sme náhodou – len za posledný mesiac sme v našom kraji museli obmedziť či úplne vylúčiť dopravu na šiestich mostoch, pričom dva z nich sú práve v tomto meste. Kamióny už dnes musia chodiť viac ako 60 kilometrovou obchádzkou a hrozí, že budeme musieť obmedziť aj osobné autá. Toto je realita, takto vyzerá obrovský investičný dlh, ktorý nám spolu s cestami II. a III. triedy hodili na plecia naše vlády,“ povedal Ondrej Lunter.
Banskobystrický župan tiež varoval, že toto nie je ojedinelý prípad a životnosť mnohých mostov, postavených ešte za socializmu, sa blíži ku koncu. „Dnes je v kategórii 6, teda tesne pred uzavretím, zhruba 600 mostov a ďalších asi 1400 mostov je v kategórii 5, teda v kritickej zóne. Spolu už dnes vieme o 2000 mostoch, ktoré sú na pokraji životnosti a kolapsu,“ povedal Ondrej Lunter.
Predseda združenia SK8 Jozef Viskupič doplnil, že najväčší problém spočíva v nedostatočnom financovaní zo strany štátu. „Kraje dostali cesty v príšernom stave a s obrovským investičným dlhom. Postupne sa snažíme cesty opravovať, ale pri mostoch už narážame na limity možného, pretože na to skrátka peniaze nemáme. Situácia v Hnúšti nie je ojedinelá – toto nás čaká na celom Slovensku. Vo vojne ako prvé armáda likviduje mosty – my sme tu bombardovaní nezáujmom,“ zdôraznil Jozef Viskupič.
Kolaps mostov by mal katastrofálne dôsledky pre obyvateľov, najmä v odľahlejších regiónoch. „Ľudia by boli odrezaní od sveta a vznikli by obrovské problémy s dostupnosťou služieb a tovarov,“ doplnil Ondrej Lunter s tým, že touto témou sa zaoberalo aj združenie SK8 na svojom decembrovom stretnutí v Revúcej.
Zástupcovia samosprávnych krajov tu definovali dva nevyhnutné kroky:
- Férové dofinancovanie samospráv vo výške 2% HDP, aby mohli dlhodobo plánovať a financovať svoje kompetencie.
- Urýchlené nájdenie schémy financovania obnovy mostov, ktorá pôjde mimo rozpočtu samospráv, napríklad prostredníctvom PPP projektov alebo štátneho fondu.
„Ak sa vláda nezačne o tento problém okamžite zaujímať, cestná sieť skolabuje. Nepôjde o roky, ale o týždne, kedy nás môžu zasiahnuť prvé fatálne dôsledky,“ zdôraznil Ondrej Lunter.
Samosprávne kraje preto vyzvali predsedu vlády Roberta Fica a prezidenta republiky Petra Pellegriniho, aby tejto téme venovali maximálnu pozornosť a požiadali ich o prijatie a spoločné rokovania. Listom sa tiež obrátili na podpredsedov a členov Výboru Národnej rady SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
„Radi by sme ich informovali o tom, ako SK8 uvažuje – a už aj pripravuje – realistický a pre verejné financie udržateľný návrh, ako odvrátiť kritickú situáciu. Toto jednoducho musí byť premiérska a prezidentská téma,“ uzavrel Jozef Viskupič.