MV SR |MM| Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR zaznamenalo v minulom roku na území Slovenska 495 mimoriadnych udalostí, čo je v porovnaní s rokom 2023 o 60 menej.
Takmer polovicu všetkých mimoriadnych udalostí tvorili povodne (230 prípadov), ktoré zasiahli Slovensko najmä v mesiacoch jún a september. Poplašné správy, ako je nahlásenie nástražného výbušného systému, predstavujú 17 percent mimoriadnych udalostí (82 prípadov).
Nasledujú požiare veľkého rozsahu (37 prípadov), nálezy neznámej látky (24 prípadov), úniky nebezpečnej látky (24 prípadov), veterné smršte (23 prípadov), zosuvy pôdy (16 prípadov), dopravné nehody veľkého rozsahu (11 prípadov), havarijný stav mosta/cesty (9 prípadov) a nedostatok pitnej vody (4 prípady). Snehovú kalamitu sme v roku 2024 nezaznamenali.
V kategórii iných udalostí evidujeme spolu 35 prípadov, išlo najmä o šírenie nákazlivej choroby zvierat, zemetrasenie, výbuch plynu, premnoženie lykožrúta, ohrozenie medveďom hnedým, nález munície, riziko úniku nebezpečnej látky alebo prepad zeminy na sídlisku.
Mimoriadnymi udalosťami bol najviac postihnutý Prešovský kraj (96 prípadov), nasleduje Trnavský kraj (71), Žilinský kraj (61),Banskobystrický (54), Trenčiansky kraj (48), Košický kraj (43), Nitriansky kraj (43). Najmenej mimoriadnych udalostí sa stalo v Bratislavskom kraji (29).
Najviac mimoriadnych udalostí vzniklo v okrese Senica (23), nasledovali okresy Bratislava (22) a Dunajská Streda (21). Bolo to najmä z dôvodu vyššieho počtu povodní v okresoch Senica a Dunajská Streda a z dôvodu vyššieho počtu poplašných správ a nálezov neznámej látky v Bratislave.
Bez mimoriadnej udalosti bolo vlani 7 okresov: Michalovce, Medzilaborce, Banská Štiavnica, Bytča, Zlaté Moravce, Šaľa a Senec.
Mimoriadne udalosti si vyžiadali vyhlásenie mimoriadnej situácie v 121 prípadoch, čo je o 80 menej ako v roku 2023. Nie pri každej mimoriadnej udalosti sa totiž vyhlasuje aj mimoriadna situácia, vyhlásiť ju môže starosta, okresný úrad prípadne až vláda.
Najčastejšie bola mimoriadna udalosť vyhlásená z dôvodu povodní (34 prípadov). Vyhlásené boli aj stupne povodňovej aktivity, druhý stupeň 232-krát a tretí stupeň 177-krát.
Kontrolné chemické laboratóriá civilnej ochranydostali minulý rok 95 príkazov na výjazd, prípadne vykonanie rozboru, čo je o 19 prípadov viac ako v roku 2023. Úlohou týchto laboratórií dislokovaných v Nitre, Slovenskej Ľupči a Jasove je najmä prieskum a meranie ovzdušia, odoberanie vzoriek podozrivých a neznámych látok a ich chemická alebo radiačná analýza.
Informačné plagáty MV SR pre občanov s inštrukciami, ako postupovať pri konkrétnych mimoriadnych udalostiach, sú dostupné na webových stránkach sekcie krízového riadenia.