MŠVVM SR |MM| Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR podporí rozvoj vysokoškolského štúdia v oblasti zvyšovania podnikateľských zručností študentov. Je to jeden z hlavných cieľov národného projektu Podpora podnikateľského a inovačného potenciálu študentov, ktorý ministerstvo školstva úspešne obhájilo pred Komisiou pri Monitorovacom výbore pre Program Slovensko 2021 – 2027 v decembri minulého roka. Z európskych zdrojov je na projekt vyčlenených spolu 9 miliónov eur.
“Vysoké školy môžu v rámci projektu získať prostriedky na vytvorenie predmetov zameraných na zvyšovanie podnikateľského a inovačného potenciálu študentov. Takéto predmety by mali poskytnúť študentom vedomosti potrebné pre rozvoj ich podnikateľských zručností a uskutočnenie vlastných inovatívnych nápadov, pripraviť ich viac na potreby pracovného trhu,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker.
Pri inovovaní študijných programov sa počíta s intenzívnym prepojením akademickej sféry a podnikateľského prostredia. Pôjde najmä o spoluprácu vysokých škôl s externými lektormi, ktorými budú odborníci z praxe. V pláne je aj zapojenie študentov do činnosti inkubátorov a akcelerátorov na vysokých školách, taktiež organizácia školení, workshopov a kariérnych dní, ktoré študentov oboznámia s problematikou nakladania s výsledkami tvorivej duševnej činnosti či vytvárania startupov. Zároveň im sprostredkujú bližší kontakt s možnými budúcimi zamestnávateľmi.
“Priamy kontakt s expertmi z praxe umožní študentom lepšie využiť svoje inovačné, kreatívne a podnikateľské idey v praxi. Po skončení školy zlepší ich vyhliadky na pracovnom trhu alebo pri naštartovaní vlastného podnikania, napríklad pri založení startupu,“ upozornil štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera.
Prostriedky z projektu sú určené pre verejné vysoké školy po celom Slovensku alebo partnerstvá, ktoré za týmto účelom vytvoria. Výzva pre vysoké školy by mala byť vyhlásená na jar 2025.
Rezort školstva chce zároveň na úspešnú realizáciu projektu využiť aj spolupráce s renomovanými zahraničnými inštitúciami, napríklad s univerzitou Georgia Institute of Technology v Atlante (USA), s ktorou má podpísané memorandum o porozumení.
“Naším cieľom je rozvíjať spoluprácu medzi vysokými školami a podnikateľským prostredím. Lepšie prepojenie výučby s praxou urobí vysokoškolské štúdium na Slovensku atraktívnejším pre talentovaných študentov, skvalitní štúdium a zvýši prestíž našich vysokých škôl v medzinárodnom meradle,” dodal Róbert Zsembera.