Občianska iniciatíva Slovensko bez GMO |MM| Celkom 29 organizácií zverejňuje spoločný list Európskej komisii, v ktorom žiadajú stiahnutie návrhu na dereguláciu nových GMO získaných novými genomickými technikami (NGT). Zdôrazňujú, že akákoľvek regulácia pre nové GMO musí byť založená na vedeckých poznatkoch a musí byť bezpečná. Návrh Komisie však trpí zásadnými nedostatkami, keďže kritériá na urýchlenie uvoľnenia nových GMO na trh nie sú založené na vedeckých poznatkoch, ale na svojvôli. List podpísali aj slovenské organizácie.
Signatári listu upozorňujú, že s novými metódami a nástrojmi genetického inžinierstva, ako sú napríklad génové nožnice CRISPR/Cas, sa rýchlo zvyšuje technický potenciál, ale aj potenciál rizík. Tieto nástroje po prvýkrát umožňujú geneticky upraviť každý gén každej formy života ( plodín, voľne žijúcich rastlín, stavovcov, hmyzu, baktérií, húb a vírusov) a šíriť tieto genetické zmeny v rámci príslušného druhu. Tieto technické možnosti sa musia zohľadniť aj pri budúcej regulácii nových GMO.
Okrem toho mnohí odborníci varujú pred rizikami spájania umelej inteligencie a genetického inžinierstva. Umelá inteligencia sa môže využiť napríklad na vytváranie nových variantov a kombinácií génov a na uvoľnenie mnohých geneticky upravených organizmov v krátkom čase. Môže ísť o všetky aplikácie genetického inžinierstva, od GMO rastlín a zvierat až po vytváranie nových patogénnych GMO vírusov.
Komisia ignoruje tieto skutočnosti a navrhuje širokú dereguláciu nových GMO získaných NGT. Navrhuje „kategóriu 1“ nových GMO, ktoré považuje za rovnocenné s konvenčnými rastlinami. Snaží sa tak uľahčiť ich prístup na trh . Rastliny patriace do tejto kategórie by pred uvedením do životného prostredia alebo na trh nemuseli prejsť žiadnym hodnotením rizika, neboli by označené v produktoch a boli by oslobodené od monitorovania po ich uvoľnení. Základná koncepcia je jednoduchá. Stručne povedané, bolo by povolených až 20 genetických zmien, pričom každá z nich by zahŕňala napríklad až 20 zmien nukleotidov. Takáto „magická hranica“ však nemá žiadne vedecké zdôvodnenie a rovnako ako je nevedecké prirovnávať ich ku konvenčným rastlinám.
Navrhované kritériá pre nové GMO rastliny kategórie 1 úplne ignorujú širokú škálu dôkazov, ktoré ukazujú, že aj malý počet zmien genetického materiálu môže viesť k vzniku foriem života s novými vlastnosťami, ktoré sa výrazne líšia od tých, ktoré sú výsledkom bežného šľachtenia alebo tých, ktoré sa vyskytujú v prírodných populáciách. Bez zohľadnenia tejto skutočnosti nie je možné správne vyhodnotiť riziká NGT pre životné prostredie a zdravie. Možné negatívne dôsledky sa môžu týkať zdravia, alebo kľúčových funkcií ekosystémov, ako je interakcia medzi rastlinami a opeľovačmi, pôdnymi organizmami a potravinovým reťazcom. Každé z týchto rizík sa môže vyhnúť povinnému hodnoteniu bezpečnosti, ak by sa uplatňovali kritériá navrhované Komisiou. Navyše NGT spôsobujú aj nezamýšľané zmeny DNA, ktoré návrh Komisie tiež ignoruje.
Ing. Peter Sudovský, občianska iniciatíva Slovensko bez GMO:
„O návrhu Európskej komisie na dereguláciu nových GMO sa dnešné dni rozhoduje v rámci Rady EÚ aexistujú obavy, že dereguláciu Rada EÚ schváli. Návrh berie občanom právo slobodného výberu, keďže produkty nových GMO nebudú musieť byť označené. Ignoruje sa aj princíp predbežnej opatrnosti. Nie je možné len na základe hypotetických prínosov bez vedeckých dôkazov o spoľahlivosti a bezpečnosti široko dereguľovať technológiu, ktorá môže priniesť riziká pre zdravie a ŽP, ako naznačujú nové štúdie. Ak je veda ignorovaná, čo vedie EÚ k takýmto riskantným krokom?”
Spoločný list bol zverejnený 50 rokov po tom, čo sa vo februári 1975 vedci z celého sveta zišli v Asilomare (Kalifornia) na „Konferencii o rekombinantnej DNA“, aby diskutovali o rizikách a regulácii genetického inžinierstva. Situácia bola podobná dnešnej: jedni odborníci vyzývali na opatrný prístup ku genetickému inžinierstvu, zatiaľ čo druhí už registrovali prvé patenty a spúšťali súťaž o komerčné využitie geneticky upravených organizmov. Z výsledkov používania starých GMO môžeme dnes už potvrdiť, že prvá skupina vedcov mala pravdu.
V tejto súvislosti organizácie požadujú, aby EÚ neuvoľňovala reguláciu nových GMO (rastlín, mikroorganizmov a zvierat). Súčasná EÚ legislatíva o GMO vyhovuje aj pre reguláciu nových GMO/NGT a nemala by sa oslabovať, ale naopak sprísniť. Podpísané organizácie žiadajú preto Európsku komisiu, aby stiahla svoj návrh na dereguláciu nových GMO/NGT.
Preklad spoločného listu nájdete TU.