MŠVVM SR |MM| Medzinárodná spolupráca a výmena poznatkov vrátane globálneho občianstva sú hlavnými témami prestížnej konferencie APAIE 2025, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie podujatia v oblasti vysokoškolského vzdelávania. Tento rok sa koná v indickom Dillí. Slovensko na nej reprezentuje delegácia ministerstva školstva a predstavitelia 14 verejných vysokých škôl.
„India je naším partnerom v mnohých oblastiach, vzdelávania nevynímajúc. Na Slovensku študujú stovky indických študentov, najmä na doktorandskom stupni. Medzinárodný veľtrh poskytuje vynikajúcu príležitosť na nadviazanie nových akademických spoluprác, ktoré sú kľúčové pre konkurencieschopnosť slovenských vysokých škôl. Teší ma, že v Indii je momentálne najväčšia akademická delegácia Slovenska od vzniku samostatnej republiky,“ uviedol štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera.
Veľtrh medzinárodného vzdelávania APAIE 2025 ponúka jedinečnú príležitosť na nadviazanie medzinárodnej akademickej spolupráce a posilnenie postavenia Slovenska vo vysokoškolskom vzdelávaní. Nedostatok internacionalizácie je dlhodobý problém slovenskej konkurencieschopnosti v rôznych oblastiach hospodárstva. Práve preto sa lákanie a udržanie talentov v krajine stalo jednou z hlavných priorít programového vyhlásenia vlády a vedenia rezortu školstva.
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR aktívne propaguje slovenské vysoké školy v zahraničí, pričom okrem možností štúdia a mobilít či vedeckých spoluprác, prezentuje aj štipendiá pre talentovaných zahraničných študentov. Táto iniciatíva je jedným z nástrojov podpory cirkulácie talentov a zvyšovania atraktivity Slovenska ako destinácie pre zahraničných študentov a akademikov.
„India má viac ako 50-tisíc vysokých škôl a univerzít, čo z nej robí jedno z najrozsiahlejších akademických prostredí na svete. Účasť slovenských vysokých škôl na veľtrhu APAIE 2025 je významnou príležitosťou na nadviazanie kontaktov a rozvoj akademickej spolupráce. Ministerstvo školstva zabezpečilo národný stánok, ktorý vytvára priestor na posilnenie medzinárodných väzieb a zapojenie slovenských inštitúcií do globálneho akademického diania,“ povedal Róbert Maxián, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Indii, ktorý bol v akademickom roku 1991/1992 postgraduálnym štipendistom práve na Indickom inštitúte zahraničného obchodu v Dillí.
Účasť zástupcov ministerstva a vysokých škôl na veľtrhu APAIE 2025 je financovaná prostredníctvom výzvy Plánu obnovy a odolnosti SR „Podpora projektov propagácie vysokých škôl v zahraničí“. Cieľom tejto výzvy je zviditeľniť Slovensko ako dôležitého partnera v oblasti vysokoškolského vzdelávania a podporiť internacionalizáciu akademického prostredia.
APAIE (Asia-Pacific Association for International Education) je popredný veľtrh zameraný na medzinárodné vysokoškolské vzdelávanie v Ázijsko-pacifickom regióne. V roku 2025 sa koná v Dillí a očakáva sa účasť predstaviteľov univerzít a vzdelávacích inštitúcií z viac ako 50 krajín, vrátane Austrálie, Nového Zélandu, USA, Kanady, Švajčiarska a Nemecka. Slovenské vysoké školy sa na konferencii APAIE zúčastnili už minulý rok v austrálskom Perthe.
Zúčastnené vysoké školy:
- Univerzita Komenského v Bratislave,
- Slovenská technická univerzita v Bratislave,
- Ekonomická univerzita v Bratislave,
- Vysoká škola múzických umení v Bratislave,
- Trnavská univerzita v Trnave,
- Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave,
- Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre,
- Žilinská univerzita v Žiline,
- Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici,
- Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne,
- Katolícka univerzita v Ružomberku,
- Prešovská univerzita v Prešove,
- Technická univerzita v Košiciach,
- Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.