KR PZ Trenčín |MM| Podvodníci opäť úradovali! Napriek opakovaným upozorneniam a preventívnym aktivitám sa stále stretávame s prípadmi, keď sa seniori stanú obeťami prefíkaných podvodníkov. Tí využívajú zaužívané legendy a rôzne taktiky, vďaka ktorým od dôverčivých ľudí vylákajú ich celoživotné úspory.
🔹 Nikdy nedôverujte neznámym osobám, ktoré vás telefonicky kontaktujú a vydávajú sa za policajta, lekára či iného úradníka.
🔹 Ak vám niekto tvrdí, že váš príbuzný spôsobil nehodu alebo je v nebezpečenstve, overte si informácie priamo u neho, alebo u iných blízkych.
🔹 Nikdy nevyberajte peniaze z účtu na žiadosť neznámej osoby a nikomu cudziemu ich neodovzdávajte.
🔹 Pri akomkoľvek podozrení okamžite kontaktujte políciu na čísle 158.
KONKRÉTNY PRÍPAD:
Policajti z Prievidze aktuálne vyšetrujú ďalší podvod, ktorého obeťou sa stala 73-ročná seniorka. Ženu telefonicky kontaktoval „manažér“ firmy zaoberajúcej sa kryptomenami. Informoval ju, že na jej kryptomenovom účte, ktorý si údajne pred dvoma rokmi založila prostredníctvom internetu, sa nachádza suma 8.000 eur. Seniorka reagovala tak, že mu oznámila, že o žiadnom účte nevie a hovor ukončila.
Na druhý deň ju muž opäť kontaktoval. Snažil sa ju presvedčiť, že účet skutočne existuje a naviedol ju, aby si skontrolovala svoju e-mailovú schránku. Seniorka tam našla niekoľko e-mailov s rôznymi odkazmi a programami. Počas celého telefonátu ju páchateľ navigoval a usmerňoval ju, čo má robiť. Následne sa jej zobrazila stránka s kryptomenovým účtom, na ktorom údajne mala sumu 8.000 eur.
Páchateľ jej potom oznámil, že aby mohla s týmito peniazmi disponovať a previesť ich na svoj účet, musí najprv zaplatiť zálohu 10.000 eur v hotovosti. Ak takouto sumou nedisponuje, má si ju ísť vybrať z banky. Uistil ju, že po peniaze pošle kuriéra, ktorý jej odovzdá aj všetky potrebné potvrdenia. Seniorka jeho pokynom uverila. Z banky vybrala peniaze a následne ich pred svojím domom odovzdala neznámemu mužovi.
Podvodníci seniorku kontaktovali aj naďalej. Seniorka si však všimla, že v jej internet bankingu bol vytvorený platobný príkaz na 2.400 eur. Našťastie ho nepotvrdila a okamžite previedla všetky svoje peniaze na účet svojho syna. Následne celé konanie oznámila polícii.
Páchateľ ju medzitým stále kontaktoval. Seniorka v spolupráci s políciou súhlasila s ďalšou platbou vo výške 3.300 eur, ktorú mala opäť odovzdať pred svojím domom. Keď si po peniaze prišiel ďalší podvodník, dostal iba prázdnu obálku. Následne k páchateľovi pristúpili príslušníci odboru kriminálnej polície OR PZ Prievidza a zabránili mu v ďalšom konaní.
Vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície OR PZ Prievidza vzniesol obvinenie 63 ročnému mužovi pre pokračovací zločin Podvod, spáchaný formou spolupáchateľstva, ktorý je aktuálne už stíhaný väzobne.
Druhý páchateľ seniorku však naďalej telefonicky kontaktoval. Na ďalší deň seniorka v spolupráci s políciou súhlasila s ďalšou platbou vo výške 5.000 eur, ktorú mala opäť odovzdať pred svojim domom. Na miesto sa dostavil ďalší „kuriér“, ktorý znovu dostal len prázdnu obálku. Pri preberaní obálky mu bolo zabránené v ďalšom konaní príslušníkmi odboru kriminálnej polície OR PZ Prievidza. S mužom boli vykonané potrebné procesné úkony.
Varujte svojich blízkych, aby sa nestali ďalšími obeťami podvodníkov!