MŠVVM SR |MM| Slovenské vysoké školy urobili významný pokrok v oblasti internacionalizácie. Desať verejných vysokých škôl úspešne ukončilo prvú fázu projektu „Audit úrovne internacionalizácie a implementácie projektov internacionalizácie vysokých škôl a verejných výskumných inštitúcií“, ktorý je podporený z Plánu obnovy a odolnosti SR.
„Ukončenie prvej fázy projektu predstavuje významný krok vpred v oblasti internacionalizácie slovenského vysokého školstva. Som rád, že vysoké školy pristúpili k tomuto procesu zodpovedne a v spolupráci s expertmi pripravili konkrétne a ambiciózne plány na svoj ďalší rozvoj,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker.
Zapojené vysoké školy získali prostredníctvom spoločnej platformy možnosť vymieňať si svoje poznatky. Vďaka expertom zo zahraničia boli ich plány a postupy konfrontované so skúsenosťami z medzinárodného prostredia. Odborníci z radov akademikov a konzultantov poskytli svoje rady na výzvy týkajúce sa jednotlivých škôl. Tie tak dokázali v krátkom čase nastaviť svoje procesy a prispôsobiť ich medzinárodným štandardom.
Na to, aby vysoké školy splnili prvú fázu auditu internacionalizácie, museli v spolupráci s expertmi vypracovať akčné plány na zvýšenie dostupnosti medzinárodnej skúsenosti počas štúdia a rozvoj vzdelávania, najmä v oblasti medzinárodnej výmeny a spolupráce. Po schválení akčných plánov odborníkmi ich vysoké školy verejne predstavili na workshopoch za účasti predstaviteľov ministerstva, akademickej obce a tiež ich študentov.
Vysoké školy sa zároveň zaviazali k plneniu stanovených cieľov v oblasti internacionalizácie vysokoškolského prostredia. Všetkých desať verejných vysokých škôl sa tak posunulo do druhej fázy projektu, v rámci ktorej začnú zavádzať do praxe odporúčania a opatrenia vyplývajúce z auditu. Ide napríklad o podporu vytvárania spoločných študijných programov alebo medzinárodných projektových schém a vytvárania konzorcií. Rovnako tak o akademický rozvoj zahraničných študentov či zvyšovanie jazykových kompetencií zamestnancov. Medzi strednodobé ciele, ktoré si školy vytýčili, patrí zapojenie sa do medzinárodných vedeckých a výskumných spoluprác, ako aj využívanie medzinárodného prostredia vo vzdelávaní.
„Medzinárodné prepojenie a zvyšovanie kvality sú kľúčové pre budúcnosť vzdelávania na Slovensku,“ uviedol štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera. Ako dodal, „Ministerstvo školstva bude naďalej aktívne podporovať vysoké školy pri zvyšovaní ich kvality, internacionalizácie a schopnosti reagovať na globálne výzvy tak, aby zvyšovali svoju konkurencieschopnosť“.
Medzi 10 podporených verejných VŠ, ktoré úspešne ukončili 1. fázu auditu patria: Technická univerzita vo Zvolene, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Katolícka univerzita v Ružomberku, Prešovská univerzita v Prešove a Trnavská univerzita.
Očakávaným prínosom auditov sú systémové zmeny v podporených inštitúciách a zdieľanie skúseností s ostatnými vysokými školami. Vďaka podpore z Plánu obnovy a odolnosti SR budú môcť vysoké školy rozvíjať spoločné študijné programy, poskytovať dvojité diplomy, personálne posilniť svoje oddelenia pre zahraničné vzťahy a podporovať kompetencie vyplývajúce z krátkodobých a strednodobých zámerov akčných plánov.
Plnenie krátkodobých cieľov a ukončenie druhej fázy projektu, ako aj dosiahnutie ďalších míľnikov plánu obnovy v oblasti internacionalizácie vysokých škôl, je naplánované do konca októbra 2025.