Podujatie je súčasťou projektu: ART&HOLOCAUST
Číslo projektu: CLT03040
Programová oblasť: Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca
Organizátor: Tatranská galéria v Poprade
Spoluorganizátor: SNM – Múzeum židovskej kultúry (Bratislava)
LECA občianske združenie
Miesto konania: Elektráreň Tatranskej galérie v Poprade, Hviezdoslavova 12, Poprad
Termín prednášky: 24. január 2024 o 11.00, o 17.00
Termín koncertu: 24. január 2024 o 18.00
Prednášajúci: M.A. Michal Vaněk, PhD. (SNM – Múzeum židovskej kultúry Bratislava)
Účinkujúci: Karin Sarkisjan (spev, klavír) a Ľubomír Šamo (husle)
Autorka projektu: Anna Ondrušeková
Trvanie projektu: november 2022 – apríl 2024
Projekt podporili: ART & HOLOCAUST získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a Prešovského samosprávneho kraja.
Odkaz na národné webové sídlo: www.eeagrants.sk
Webová stránka o projekte: www.artandholocaust.sk
Tatranská galéria v Poprade pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na 27. január, prináša v rámci projektu ART&HOLOCAUST podujatie venované všetkým obetiam holokaustu. V roku 2005 bol Organizáciou spojených národov za pamätný deň symbolicky vyhlásený 27. január, nakoľko v tento deň v roku 1945 bol oslobodený najväčší nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz.
Súčasťou spomienkového dňa v Tatranskej galérii bude prednáška riaditeľa Múzea židovskej kultúry v Bratislave Michala Vaněka o Davidovi Unreichovi – židovskom majstrovi sveta a Európy v zápasení v ťažkej váhe, ktorý vyzval na súboj Adolfa Hitlera. Prednáška sa uskutoční v dvoch termínoch – pre školské publikum o 11.00 a pre širokú verejnosť o 17.00 hodine.
Svetoznámy športovec David Unreich pochádzal z Bratislavy. Spočiatku študoval za rabína, no napokon sa rozhodol pre profesionálnu kariéru gréckorímskeho zápasníka. Po predošlých úspechoch v súbojoch od roku 1935 zápasil pod hebrejským menom Ben Shalom. S jeho talentom, výškou 190 cm a váhou 118 kilogramov v Európe už čoskoro nenašiel rovnocenného súpera, a tak v roku 1938 odišiel do Ameriky. K jeho odchodu prispela aj vtedajšia atmosféra blížiacej sa vojny. Do USA za ním postupne emigrovali i šiesti Unreichovi bratia. To šťastie nemali jeho rodičia a jediná sestra, ktorí zahynuli v plynových komorách v Auschwitzi. Na ostro sledovaný zápas so zvoleným zástupcom Tretej ríše nastúpil 22. júna 1939. Športovú kariéru ukončil v roku 1942 s rekordom sto súbojov bez prehry.
Spomienkový program venovaný obetiam holokaustu bude pokračovať o 18.00 hudobným vystúpením arménskej speváčky Karin Sarkisjan s jej kombináciou klavírnej hry a unikátneho vokálneho prejavu. Na husliach ju bude sprevádzať slovenský hudobník Ľubomír Šamo.
Karin Sarkisjan, pôvodom z Jerevanu (Arménsko), absolvovala Vysokú školu múzických umení v Jerevane v odbore kompozícia. Žánrovo pôsobí prevažne v oblasti world music, okrem toho rada aranžuje a interpretuje ľudové piesne pre rôzne nástrojové obsadenia, je vyhľadávanou umelkyňou pre iné hudobné zoskupenia, a tak spolupracuje s umelcami a kapelami ako Balkansambel, Pressburger Klezmer Band či Shum Davar. Venuje sa aj scénickej hudbe (spolupráca napr. so Slovenským národným divadlom, s Martinským komorným divadlom). Predstavila sa tiež ako jedna z hviezd veľkých klezmerových festivalov vo Ľvove a Petrohrade, kde jej interpretáciu jidiš piesní ocenili aj legendy ako Lorin Sklamberg či Michael Alpert.
Ľubomír Šamo je slovenský hudobný skladateľ a džezový huslista. Je tiež lídrom zoskupenia Ľubo Šamo projekt, ktorý na našu scénu prináša fúziu jazzu so súčasnými trendmi populárnej hudby, rocku alebo world music. Hudobnú spoluprácu postupne nadviazal napr. s Jurajom Griglákom, s AMC Triom, s členmi Viena Art Orchestra alebo i s americkým spevákom a saxofonistom Monty Watersom, s ktorým v Košiciach nahral aj živé CD, to však vyšlo len v Nemecku.
Sociálna spravodlivosť, rovnosť šancí, prístup k vzdelaniu a rešpekt k jazyku, kultúre a ľudskej dôstojnosti sú silnými nástrojmi na zlepšenie spolunažívania medzi všetkými skupinami obyvateľov našej spoločnosti, a to chceme naším projektom ART & HOLOCAUST podporiť.