MIRRI |MM| Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši dnes v Prahe podpísal spoločnú deklaráciu k budúcnosti politiky súdržnosti po roku 2027. Vyhlásenie má komunikovať záujmy krajín V4 a ďalších krajín strednej a východnej časti Európskej únie (EÚ) v súvislosti s nastavením priorít a procesov novej politiky súdržnosti. Šéf rezortu investícií sa v susednej metropole stretol aj so svojím českým kolegom, podpredsedom vlády a ministrom pre miestny rozvoj Ivanom Bartošom.
“Som rád, že aj napriek silným slovám českej vlády pred prezidentskými voľbami normálne funguje medzivládna spolupráca,” povedal minister Richard Raši po bilaterálnom rokovaní s Bartošom. Jeho slová potvrdzujú fakt, že Slovenská republika a Česká republika majú vzhľadom na spoločnú históriu nadštandardné vzájomné vzťahy, ktoré sa prejavujú aj v rámci kooperácie pri príprave národných pozícií pre obdobie politiky súdržnosti po roku 2027. Česko aktuálne predsedá Vyšehradskej skupine, čo ešte intenzívnejšie prehlbuje česko-slovenské vzťahy.
Silné partnerstvo medzi Slovenskom a Českom sa prejavuje aj v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg SK-CZ, ktorú riadi práve Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI SR). V minulom programovom období bolo na tieto účely vyhradených 106 mil. eur, podobná alokácia, teda takmer 107 mil. eur, podporí toto územie aj z nových eurofondov.
„Dôkazom výborne fungujúcej spolupráce pri riadení a implementácii programu je to, že v aktuálne končiacom programovom období 2014-2020 sa podarilo vyčerpať všetky prostriedky,“ poukázal šéf rezortu investícií. Medzi najzaujímavejšie projekty patrí nové mostné prepojenie medzi Kopčanmi a Mikulčicami nad riekou Morava, vytvorenie Trezoru prírody v Horní Lideči a projekt TREBUCHET v rámci ktorého boli zrekonštruované hrady v Trenčíne a Buchloviciach. Aktuálne bol schválený projekt na mostné prepojenie medzi Juhomoravským a Trnavským samosprávnym krajom cez rieku Morava.
V rámci nového programového obdobia sa najviac finančných prostriedkov sústredí na podporu cestovného ruchu, kultúrne a historické dedičstvo, ako aj na podporu zelených tém. „Môžem s radosťou povedať, že práca ľudí na programe priniesla svoje ovocie a dnes už máme schválené projekty vo výške 62% celkovej alokácie programu, čo nás radí medzi najlepšie programy nielen v regióne, ale aj medzi najlepšie programy Interreg v EÚ, ktorých je celkovo 86,“ uviedol minister Raši.
Aktuálne sa už diskutuje o budúcnosti kohéznej politiky a rovnako aj o budúcnosti programov v rámci cieľa – Európska územná spolupráca, za účelom nastavenia ďalších foriem rozvoja slovensko-českej cezhraničnej spolupráce pre nové programové obdobie. V pláne je opätovné obnovenie zasadnutí Slovensko-českej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu, pretože posledné zasadnutie komisie sa uskutočnilo v máji 2019, najmä z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie.
V SR sú medzivládne komisie momentálne pod ministerstvom vnútra, aktuálne je otvorená diskusia o ich presune pod MIRRI SR, tak ako je to v Českej republike pod ministerstvom pre miestny rozvoj. „S Ministerstvom pre miestny rozvoj ČR sme rovnaké ministerstvá s prakticky identickým názvom a preto sa snažíme, aby aj agenda bola prakticky identická, tak ako je to nielen v ČR, ale napríklad aj v Poľsku. Predpokladáme, že do leta 2024 prejde táto agenda do pôsobnosti MIRRI SR,“ povedal Raši.
Spoločnú deklaráciu k budúcnosti politiky súdržnosti okrem Slovenska a Česka podpísalo aj ďalších 9 členských štátov. „Deklarácia zohľadňuje kľúčové priority SR, medzi ktoré patrí uplatnenie regionálne zameraného prístupu odrážajúceho územné špecifiká a rozdiely, zachovanie podpory všetkých regiónov s hlavnou pozornosťou na tie najmenej rozvinuté, pre nás prioritné a regióny v rozvojovej pasci či prispôsobenie pravidiel politiky súdržnosti zmenenej sociálno-ekonomickej a politickej realite,“ dodal k cieľu svojej zahraničnej cesty minister Raši.