MV SR |MM| Návrhy na zlepšenie pracovných podmienok a odmeňovania príslušníkov ozbrojených zborov boli témou spoločnej tlačovej konferencie ministrov vnútra, obrany a spravodlivosti vo štvrtok 25. júla 2024 podvečer na úrade vlády.
Koncepčný materiál vychádzajúci z úloh Programového vyhlásenia vlády do pripomienkového konania predložilo ministerstvo spravodlivosti. Pomenúva spoločné základné problémy v bezpečnostných zložkách, ktorými sú prijímanie nových uchádzačov, udržateľnosť súčasných príslušníkov či nedostatky v systemizácii.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok uviedol, že tohtoročná valorizácia výsluhových dôchodkov vo výške 14,5 percenta akcelerovala odchod policajtov do civilu. „My však bezpečnosť berieme smrteľne vážne a bez stabilizácie stavov policajných zložiek to pôjde veľmi ťažko,“ uviedol s tým, že Policajný zbor je po predchádzajúcej riadnej i úradníckej vláde v najhoršom stave za posledných 30 rokov.
V tejto súvislosti ministerstvo vnútra pripravilo návrh novely zákona č. 73/1998 o štátnej službe, ktorý čoskoro pôjde do legislatívneho procesu. Obsahovať bude viacero opatrení, ako je zvýšenie príspevku na bývanie v priemere o 200 eur, pričom v prostredí PZ najviac dostanú policajti na základných útvaroch, kde sú najnižšie platy. Ďalším je náborový príspevok vo výške 5000 eur priznávaný všetkým novoprijatým príslušníkom za podmienky, že v zbore zotrvajú minimálne 5 rokov. Stabilizačný príspevok v rovnakej výške môžu získať príslušníci v aktívnej službe, ktorí odslúžili aspoň 20 rokov, a to za podmienky, že v službe budú pokračovať najmenej ďalšie tri roky.
Návrh ráta aj so zvyšovaním hraníc osobných príplatkov. Minister obrany Robert Kaliňák doplnil, že sa uvažuje o zavedení inštitútu rodičovskej dovolenky aj v legislatíve bezpečnostných zborov, kde dosiaľ absentuje. Vojaci, ktorí slúžili na misiách, by mali mať nárok na viac dní dovolenky. Minister vnútra doplnil, že v hre je aj bezplatné cestovanie v hromadnej doprave.
V ozbrojených zboroch chýba 4000 vojakov, takmer 3000 policajtov a 300 príslušníkov väzenskej a justičnej stráže. V tejto súvislosti ministri pripustili, že je čas na nové nastavenie podmienok prijímacieho konania, ktoré bude mať bližšie k skutočnej práci policajta či vojaka.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok poďakoval za korektný prístup policajným odborárom i rezortu financií. „Pánovi ministrovi financií Kamenickému patrí vďaka za ústretovosť pri našich stabilizačných návrhoch, rovnako premiérovi Robertovi Ficovi, ktorý podporil naše úsilie. Nájsť voľné prostriedky v čase najhoršieho stavu financií v histórii Slovenska je naozaj umenie,“ spresnil s tým, že dohodnuté návrhy predstavujú jednorazovú záťaž na rozpočet. Ide totiž o inštitúty, ktoré sa nezaratúvajú do budúceho dôchodkového plnenia príslušníkov ozbrojených zborov.
Minister vnútra oznámil že rezort vnútra v súvislosti so sociálnym zabezpečením myslí aj na Hasičský a záchranný zbor, s predstaviteľmi ktorého už mal tematické stretnutie. Pracuje sa aj na zlepšení pracovných podmienok občianskych zamestnancov. V tejto súvislosti spomenul minister obmenu zastaralej výpočtovej techniky, budovanie autoparku po vzore Českej republiky, takisto masívnu rekonštrukciu hasičských a policajných staníc či poskytovanie nájomných bytov.
Už čoskoro by stabilizačné úsilie v prostredí Policajného zboru mala podporiť masívna náborová kampaň, ktorú pripravuje ministerstvo vnútra.
Ministri Kaliňák a Eštok počas vystúpenia dôrazne dementovali nepravdy, ktoré sa v súvislosti so sociálnym zabezpečením príslušníkov ozbrojených zborov cyklicky opakujú. „Sme sociálna vláda, nebudeme siahať na sociálny systém príslušníkov ozbrojených zborov,“ uviedol Matúš Šutaj Eštok a zároveň potvrdil, že ani chýry o tom, že sa navrhnuté stabilizačné opatrenia majú redukovať v rámci rozpravy v parlamente, sa nezakladajú na pravde.
Informoval tiež, že sa podarilo stabilizovať aj prostriedky na vyplácanie odchodného. Všetky meškajúce platby bývalým policajtom už boli uhradené.