Prezídium PZ SR |MM| Skôr, ako sa vyberiete za relaxom do prírody, ktorý je spojený napríklad s hubárčením, nezabúdajte na dobre mienené rady a odporúčania polície.
Pri zbere môžete naraziť nielen na huby, ale aj na muníciu
Aj napriek tomu, že od ukončenia druhej svetovej vojny je 80 rokov, stále evidujeme prípady, kedy turisti môžu v slovenských lesoch pri hľadaní húb objaviť aj starú muníciu. Tá síce nemusí byť aktívna, ale manipulácia s ňou sa neodporúča.
Posledným prípadom, ktorý polícia eviduje je rovnako udalosť z minulého týždňa v Prešovskom kraji. Hubárka však zareagovala duchaprítomne! Na linku 158 oznámila, že pri zbere húb v Slanských vrchoch v katastrálnom území obce Cabov (okres Vranov nad Topľou) našla v lesnom poraste neznámy kovový predmet, ktorý pripomína povojnovú muníciu. Pyrotechnik po príchode na miesto potvrdil, že ide o delostreleckú mínu z druhej svetovej vojny.
Preto turistov, vrátane vášnivých hubárov, upozorňujeme:
- Situáciu nepodceňujte. Aj keď munícia na prvý pohľad pôsobí, že je poškodená a vykazuje znaky staršieho dáta výroby, neznamená to, že nie je nebezpečná.
- Nájdenej munície v lese sa v žiadnom prípade nedotýkajte ani s ňou nemanipulujte. Takýto nález okamžite nahláste na bezplatné telefónne číslo 158. Munícia môže byť nestabilná a spôsobiť výbuch.
- Dávajte obzvlášť v takýchto momentoch pozor na deti a zvieratá, aby svojou nepozornosťou nespôsobili možnú aktiváciu nálezu. Miesto v blízkosti nálezu označte a zdržujte sa všetci do príchodu polície v dostatočne bezpečnej vzdialenosti. Pyrotechnik po príchode na miesto následne prehľadá okolie, nájdenú muníciu zaistí a rozhodne o ďalšom odbornom postupe.
Počas prechádzky po lese pozor na stret so zverou
Ak sa pohybujete mimo turistických chodníkov, alebo v ťažko dostupnom teréne potrebné je rátať aj s prípadným stretom so zverou. Príkladom je tragická udalosť z Nízkych Tatier z konca minulého týždňa. V hustom lesnom poraste v katastrálnom území obce Hybe (okres Liptovský Mikuláš) došlo k napadnutiu 63-ročného muža medveďom hnedým, pričom šelma na neho zaútočila počas zberu húb. Muž utrpel zranenia, ktorým, žiaľ, podľahol.
Skôr, ako vyrazíte do lesa za zberom lesných plodov, preverte si z dostupných informácií a overených zdrojov, či v danej lokalite je predpoklad pohybu nebezpečnej zveri, napríklad či obec v uvedenom katastrálnom území nevyhlásila mimoriadnu situáciu. Medveďa hnedého je možné pri zbere húb spozorovať napríklad podľa veľkosti a tvaru stopy, ktoré sú takmer nezameniteľné. Predpokladaným miestam výskytu sa radšej pri zbere lesnej úrody vyhýbajte. Odporúčame na prechádzku spojenú s hubárskou vášňou sa vybrať za denného svetla. Zber húb a potulky prírodou si doprajte vo väčších skupinách a uprednostnite pohyb po turistickom chodníku. V prípade akéhokoľvek podozrenia zachovajte pokoj a z miesta sa opatrne vzdiaľte! Ak dôjde k situácii, že nebezpečnú zver predsa len zbadáte, snažte sa presunúť na bezpečné miesto odkiaľ bezodkladne informujte políciu. Tá následne zmobilizuje Zásahový tím pre medveďa hnedého a príjme ďalšie potrebné opatrenia zabezpečujúce ochranu života a zdravia.
(Súhrn najdôležitejších rád a zásad správania sa pri strete s nebezpečnou zverou sú zverejnené Štátnou ochranou prírody.)
Rovnako našou radou je, že hubárčeniu by ste sa nemali venovať skôr, ako si nepreveríte, či viete rozoznať jedlé huby určené na konzumáciu od smrteľne jedovatých. Ak si nie ste svojimi znalosťami celkom istí, venujte sa tomuto koníčku radšej v sprievode osôb, ktoré sa v oblasti hubárčenia vyznajú, pretože ochrana života a zdravia vás a vašich blízkych je prvoradá.