MŠVVM SR |MM| Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže vyhlásilo novú dopytovo-orientovanú výzvu z Programu Slovensko s názvom Simulačné centrá na vysokých školách. Výška európskych finančných prostriedkov určených na vyčerpanie je 51 600 000 eur. Cieľom výzvy je podporiť investíciu na vznik a udržateľnosť simulačných centier a zaradenie simulácie ako štandardného vzdelávacieho nástroja do systému vzdelávania študentov lekárskych a zdravotníckych vied.
Posilnenie ľudských zdrojov, prístupnejšie zdravotnícke služby a zlepšovanie kvality zdravotnej starostlivosti. To sú dlhodobé výzvy, s ktorými sa musia vysporiadať aj mnohé európske krajiny. Jedným z riešení je navýšenie počtu študentov na lekárskych fakultách, ktorým treba zabezpečiť kvalitné vzdelávanie zodpovedajúce potrebám a nárokom zdravotnej starostlivosti v rôznych oblastiach.
„Napomôcť by tomu mala nová výzva zameraná na rozširovanie a modernizáciu simulačných centier. Práve tá napomôže k príprave budúcich lekárov a zdravotníkov na klinickú prax. Študenti lekárstva a zdravotníckych vied si na simulátoroch osvoja zručnosti a techniky, ktoré sú potrebné pre výkon ich povolania. Týmto spôsobom sa prepojí výučba s praxou a zároveň sa skvalitnia študijné programy v súlade s európskymi a svetovými trendmi,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker. Dodal, že financie môžu čerpať všetky fakulty verejných vysokých škôl s lekárskymi a zdravotníckymi študijnými odbormi, a to aj v spolupráci so strednými zdravotníckymi školami.
Simulačná výučba je technika, ktorá sa využíva na vzdelávanie študentov v rôznych lekárskych a zdravotníckych odboroch. Reálne skúsenosti nahrádzajú kontrolované situácie, ktoré dokážu verne napodobniť realitu, ktorej budú vystavení pri výkone svojho povolania. Budúci lekári a zdravotníci môžu na simulátoroch trénovať bez obavy, že svojho pacienta ohrozia a postup môžu opakovať dovtedy, kým potrebnú vedomosť alebo zručnosť nezvládnu.
„Študenti sa môžu učiť, ako pristúpiť k urgentným situáciám, ako je astmatický záchvat či infarkt myokardu. To nie je možné robiť v reálnej praxi a skúšať na pacientoch. Na simulátoroch si to nacvičia,“ priblížila prednostka Ústavu medicínskeho vzdelávania a simulácií Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Silvia Hnilicová.
Podpora simulačných centier umožní vytvárať reálne klinické scenáre, zaviesť nové štandardy na hodnotenie študentov a zlepšiť ich vedomosti a zručnosti pri riešení problémov a neočakávaných situácií. Zároveň posilní tímovú a medziodborovú spoluprácu v rámci vzdelávacích programov.
„Využívanie simulácií vo vzdelávaní budúcich zdravotníckych pracovníkov tak bude mať pozitívny vplyv nielen na ich vzdelanie, ale v konečnom dôsledku na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a ich pacientov. Zo strategického a dlhodobého hľadiska je realizácia investície pre štát kľúčová a spĺňa charakter národného významu,“ zdôraznil štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera. Doplnil, že slovenské lekárske fakulty len prednedávnom získali uznanie Svetovej federácie medicínskeho vzdelávania (WFME). Toto uznanie predstavuje významný úspech pre systém vysokého školstva na Slovensku a je priamym dôkazom, že zabezpečovanie kvality vzdelávania v oblasti medicíny na Slovensku spĺňa prísne medzinárodné štandardy. Budovanie simulačných centier je ďalším z dôkazov, že zlepšovanie kvality lekárskeho a zdravotníckeho povolanie je jednou z priorít súčasného vedenia rezortu školstva.
Projekt bude podporený zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu Slovensko a jeho priority 1P1 Veda, výskum a inovácie. Moderné technológie a inovovaný obsah vzdelávania zlepšia odbornú prípravu previazanú na doménu Zdravá spoločnosť.