MŠVVM SR |MM| Od septembra 2024 učí podľa nového vzdelávacieho programu už takmer 500 základných škôl. Ďalšie školy sa môžu zaregistrovať v treťom kole registrácie od novembra. Od školského roka 2026/2027 budú podľa nového programu povinne vzdelávať všetky školy. Ministerstvo nenecháva pedagógov na zmeny samých – ponúka im bezplatné metodické a sprievodné materiály, vzdelávania a odbornú podporu priamo v regiónoch.
„S potešením môžem oznámiť, že v druhom školskom roku od spustenia kurikulárnej reformy sa po novom rozhodlo žiakov a žiačky vzdelávať už 490 základných škôl. Je to viac ako desaťnásobok počtu škôl zapojených v prvom – pilotnom roku. Množstvo škôl vysoko prevyšuje odhady, s ktorými sme pred rokom počítali, keď sme spúšťali druhú vlnu prihlasovania,“ informuje minister školstva Tomáš Drucker.
Nový vzdelávací program je z pohľadu rezortu školstva najdôležitejším projektom v oblasti základného vzdelávania za posledné tri desaťročia. „Potrebujeme školy, ktoré deti vybavia praktickými zručnosťami a kritickým myslením. Potrebujeme mladú generáciu, ktorá vie riešiť problémy a prispôsobovať sa novým výzvam. Aby to zvládli, musíme ich učiť inak, ako doteraz,“ približuje zmeny minister.
Školy budú po novom viac využívať projektové vyučovanie, tímové práce, blokové vyučovanie, diskusie, experimenty, vzdelávanie v exteriéri školy či využívanie digitálnych technológií. Učitelia budú mať viac príležitostí prispôsobiť vyučovanie potrebám konkrétnych žiakov. Budú môcť upraviť, napríklad, dĺžku vyučovacej hodiny, zvoliť inovatívne vzdelávacie metódy, čím budú budovať v triede dobrú atmosféru, či viac zapájať žiakov a žiačky do spoločných projektov.
Kľúčovým faktorom úspechu kurikulárnej reformy je a bude podpora škôl a učiteľov. Je to nástroj na to, aby zmeny nezostali iba na papieri, ale prejavili sa tam, kde je to naozaj dôležité – na vyučovacích hodinách v triedach škôl. Ministerstvo poskytuje viacúrovňovú podporu školám, učiteľom a učiteľkám priamo v teréne. Systém podpory zahŕňa tvorbu pomôcok a podkladov, sieť 40 regionálnych centier podpory učiteľov, ktoré sú zamerané na profesijný rozvoj učiteľov, vrátane nových moderných vyučovacích metód.
V spolupráci s NIVaM spúšťa rezort aj nové online kurzy o zmenách vo vzdelávacom systéme pod názvom Učiteľ 21. storočia. „Pokrok v spoločnosti si vyžaduje inovácie aj v pedagogických prístupoch. Je preto nevyhnutné, aby sme pomohli učiteľom získavať nové vedomosti a zručnosti. Nové online kurzy, ktoré sme pripravili na túto jeseň, umožňujú pedagógom rozvíjať svoje zručnosti v práci s digitálnymi technológiami a pripravovať sa na nové výzvy. Zatiaľ sme sa stretli s pozitívnou odozvou. Od spustenia sa prihlásilo už viac ako 350 učiteľov,“ informuje generálna riaditeľka Národného inštitútu vzdelávania a mládeže Romana Kanovská. Otvorený prvý kurz Digitálne vybavenie a infraštruktúra – Učebňa 21. storočie poskytuje prehľad o softvérovom a hardvérovom vybavení, ktoré školy dostanú v rámci projektu DigiEDU. Celá ponuka kurzov je dostupná tu https://edu.nivam.sk/sk/online-kurzy.
„Aktuálne pripravujeme 3. kolo registrácie pre školy, ktoré začnú učiť od nasledujúceho školského roka po novom. Možnosť podať nezáväznú prihlášku otvoríme v priebehu novembra. Chcel by som poprosiť školy, aby sa hlásili. Potrebujeme poznať predbežný počet škôl, aby sme sa vedeli personálne a materiálne pripraviť na podporu. Je to dôležité, keďže školy nenechávame v procese zmien bez pomoci“, dodáva minister Drucker.