ŠŠI |MM| Novelou školského zákona sa posilnilo právo zákonného zástupcu ospravedlňovať neprítomnosť svojich detí. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a za mesiac najviac 10 vyučovacích dní, po novom sa neprítomnosť ospravedlňuje bez potvrdenia od lekára. Podľa Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI) toto ustanovenie zákona negatívne zvyšuje počet vymeškaných vyučovacích hodín.
„Naša analýza jednoznačne poukázala na zvyšujúci sa počet vymeškaných hodín. Sledované obdobie bolo prerušené pandémiou COVID-19, ktorá sa javí ako medzník pri zhoršení dochádzky žiakov. Počet ospravedlnených vymeškaných hodín na žiaka sa za sledované obdobie zvýšil o takmer 100 %,“ uviedla hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská.
V školskom roku 2022/2023 každý jeden žiak sledovaných škôl priemerne viac ako jeden celý mesiac ospravedlnene nechodil do školy. Z analýzy dát vyplynuli alarmujúce zistenia o vysokom počte vymeškaných vyučovacích hodín žiakov z marginalizovaných rómskych komunít (MRK), ktorí ospravedlnene vymeškali takmer 7 týždňov.
„Títo žiaci patria k najmenej úspešným vo vzdelávaní, často žijú v zlých sociálno-ekonomických podmienkach, dochádza k zanedbávaniu výchovy a vzdelávania zo strany zákonných zástupcov, a preto je pre nich dôležité, aby im škola poskytovala podporné opatrenia. Tie však môže zmysluplne poskytovať len tým žiakom, ktorí ju pravidelne navštevujú,“ povedala Štofková Dianovská.
Podobná situácia ako na základných školách bola identifikovaná aj na stredných odborných školách najmä v 2-ročných učebných odboroch. Priemer vymeškaných hodín na žiaka bol ešte vyšší ako u žiakov z MRK.
„Neospravedlnenú absenciu zapríčinilo najmä záškoláctvo a možnosť ospravedlňovania neprítomnosti na vyučovaní zákonnými zástupcami. Títo žiaci sa vyhýbajú škole z rôznych príčin, ktorými môžu byť nedostatočná motivácia a nestimulujúce rodinné prostredie, ale i obava z neúspechu, narušené vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi, ako aj zlé vzťahy medzi samotnými spolužiakmi. Dlhodobé a neriešené záškoláctvo prináša ďalšie problémy, ktoré znižujú šancu na ich budúce uplatnenie v živote,“ povedala hlavná školská inšpektorka a dodala, že i keď školy oznamujú orgánom štátnej správy absenciu žiakov vyššiu ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci, na dané výzvy tieto orgány dostatočne nereagovali.
ŠŠI odporúča školám budovať pozitívnu atmosféru, aby sa žiaci cítili bezpečne a motivovane, podporovať žiakov, ktorí čelia stresu, úzkosti alebo iným psychickým problémom, zriadenie funkčných školských podporných tímov, zaistenie pozície pedagogických asistentov ovládajúcich rómsky jazyk. Rovnako je potrebné nastavenie pravidiel v školskom poriadku a pravidelná analýza dochádzky, ako aj informovanie zákonných zástupcov žiakov o dochádzke.
„Kľúčom k úspechu je kombinácia prevencie, včasnej intervencie a dlhodobej spolupráce medzi školu, rodinou a komunitou,“ uzavrela hlavná školská inšpektorka.
Viac informácií vrátane grafov nájdete TU