Liptovské múzeum | Ružomberok | Začiatkom tohto roka si slovenský, ale aj svetový umelecký svet, pripomenul 100. výročie narodenia maliara, grafika, ilustrátora, monumentalistu a pedagóga Róberta Dúbravca. Liptovské múzeum bude až do konca januára 2025 miestom, kde si verejnosť môže prehliadnuť výber z jeho tvorivého života.
Najvýraznejšou črtou tvorby Róberta Dúbravca sú jeho grafiky známe z kníh pre deti a mládež ako Junácka pasovačka, Pastierik a zbojníci či Povesti spod piecky. Využíval techniku čiernobieleho alebo kolorovaného drevorezu, neskôr linorezu. „Pre jeho grafickú a ilustrátorskú tvorbu je príznačná výrazná štylizácia tvarov, blízka k expresionizmu, hra kontrastov, dôraz na presnú kompozíciu, obdivuhodný zmysel pre detail i zmysel pre láskyplný humor,“ priblížila kurátorka výstavy Mária Martinková.
Umelecká tvorba Róberta Dúbravca sa začala vplyvom jeho otca. Inšpiráciu našiel tiež vo francúzskom impresionizme i postimpresionizme, v tvorbe Martina Benku, Jána Mudrocha a Ľudovíta Fullu, s ktorými mal osobné kontakty. V jeho umeleckom repertoári nechýbajú ranné kresby a maľby stvárňujúce ženskosť, jemné akty, ale aj krajinné motívy či folklór. „V rokoch 1954 – 64 vytvoril množstvo voľných grafík, početné ilustrácie i dobové mierové a civilistické cykly. Spracovával tiež tému Slovenského národného povstania, ktorého sa osobne zúčastnil,“ priblížila kurátorka výstavy.
V Ružomberku je možné stretnúť dielo Róberta Dúbravca hneď na niekoľkých miestach. Jeho pečať v architektúre dokumentujú sklenené vitráže na budove tamojšieho mestského úradu či rozsiahla farebná vitráž pri vstupe do Školy umeleckého priemyslu. Jeho posledným dielom je mozaika na fasáde domu smútku v Ružomberku. Nástenné maľby a iné diela nájdeme tiež v Žiline, Banskej Bystrici, Prešove, v Tisovci i na pamätníku SNP vo Valči. Svoju prácu vystavoval doma aj v zahraničí.
Ocenenie mesta Ružomberok
Počas vernisáže výstavy v piatok 29. novembra 2024 mu za prítomnosti najbližšej rodiny primátor mesta Ružomberok Ľubomír Kubáň udelil Cenu primátora mesta in memoriam za celoživotné dielo. „Je nesmierne dôležité pre našu spoločnosť, aby sme si zachovali pamäť, vzhliadali k našim velikánom a učili sa od nich pozerať sa na svet inak, bez predsudkov. Život sa nám potom bude javiť lepší a pozitívnejší. Pre mesto a región má osobnosť Róberta Dúbravca ešte ďalší význam. Aj v malom meste môžu vyrásť, tvoriť a komunikovať so svetom vynikajúci umelci či kreatívni pracovníci. V tomto kontexte vnímam veľmi intenzívne ďalších umelcov – ako bol syn Marcel Dúbravec či Ján Kudlička a ďalší, ktorí boli ovplyvnení osobnosťou Róberta Dúbravca a ich diela sú obdivované a oceňované. Som úprimne rád, že aj ďalší členovia rodiny Dúbravcovcov majú umelecké, kultúrne a spoločenské aktivity a pokračujú v poslaní vytvorenia krajšieho a estetickejšieho sveta okolo nás,“ doplnil Martin Hromada, riaditeľ Liptovského múzea.
Výstavu Róbert Dúbravec – Výber z diela je možné vidieť v sídelnej budove Liptovského múzea do 31. januára 2025.