MIRRI |MM| Zagórz, 6. 12. 2024 – Štátny tajomník Michal Kaliňák sa dnes v poľskom meste Zagórz zúčastnil konferencie Karpatského euroregiónu. Odborníci z Poľska a Slovenska formovali stratégiu cezhraničných funkčných území a diskutovali o plánovaných poľsko-slovenských projektoch v rámci Integrovaných územných investícií či spoločnom pláne práce na rok 2025.
„Prihraničie pre nás nie je periféria, ale vstupná brána na Slovensko a významná investičná príležitosť pre zvýšenie kvality života ľudí. Dnešné podujatie je signálom pripravenosti regiónov spájať sily, využívať potenciál a mobilizovať finančné zdroje na spoločné projekty. Budúcnosťou nášho prihraničia je využitie potenciálu cezhraničných funkčných území,“ povedal na úvod štátny tajomník Michal Kaliňák.
Práve cezhraničné funkčné oblasti predstavujú kľúčový nástroj na zvyšovanie kvality života v prihraničných regiónoch a tiež rozvoj miestnej ekonomiky. Ukážkovým príkladom, ako môžeme spoločne riešiť výzvy v oblastiach regionálneho rozvoja, cestovného ruchu či ochrany životného prostredia, je slovensko-poľské pohraničie. Funkčná oblasť Kremenaros (okresy Snina, Medzilaborce, Humenné, Bieszczady, Lesko a Sanok), ktorá bola aj predmetom dnešných diskusií, má potenciál stať sa modelovým projektom cezhraničnej spolupráce a priniesť reálne benefity pre obyvateľov. Chceme vytvárať prepojené, funkčné regióny, ktoré spoločne čerpajú výhody zo svojho jedinečného geografického a kultúrneho postavenia, a to nielen na slovensko-poľskej hranici, ale aj s našimi maďarskými či českými susedmi.
„Aj s odstupom času sa ukazuje ako správne rozhodnutie, že sme od rezortu dopravy získali začiatkom jesene kompetencie v oblasti mestského rozvoja a z rezortu vnútra agendu medzivládnych komisií. Na základe toho práve rezort regionálneho rozvoja bude zohrávať dôležitú úlohu pre nasmerovanie zdrojov a investícií do prihraničia. Našou ambíciou je integrovať partnerov z okolitých krajín a mobilizovať finančné zdroje spoločnými projektmi,“ doplnil štátny tajomník Kaliňák.
Slovensko je jedna z mála krajín, kde je každý samosprávny kraj prihraničný, lebo susedí s okolitými štátmi. Je to obrovská šanca formovať cezhraničné funkčné územia, v ktorých ľudí spájajú minimálne jazykové bariéry, ale aj rovnako silná túžba po investíciách. Máme tak všetky predpoklady na to, aby sme využili prihraničný potenciál na zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie pozdĺž našich štátnych hraníc.
„Chceme, aby toto bolo súčasťou plánu práce medzivládnych komisií na budúci rok. Už teraz máme dohodu s viacerými susednými štátmi a napokon, dnešné rokovanie dokazuje záujem aj pripravenosť pomerne veľkej časti spoločného prihraničia. Naša podpora musí odrážať schopnosť využiť kultúrne pamiatky, prírodné bohatstvo a potenciál lokálnej hospodárskej politiky,“ uzavrel Michal Kaliňák.