Liptovské múzeum |MM| Už po 18-krát uskutočnilo Liptovské múzeum v Ružomberku kultúrno-výchovné podujatie VIANOČNÉ ZVYKY A TRADÍCIE. Ani tento rok nemohli v hlavom bode programu chýbať deti zo SZUŠ folklórneho súboru Liptov a DFS Liptáčik pod vedením vedúceho FS a riaditeľa SZUŠ FS Liptov Igora Littvu.
„V programe sa nám predstavila aj heligonkárka so speváckou zložkou pod vedením Márie Lofajovej a členovia ľudovej hudby FS Liptov s primášom Radkom Milanom, harmonikárom Lukášom Haluškom a huslistom Martinom Liptákom. Tanečnú zložku viedli a nacvičili Michaela Apolenárová a Marek Chyla,“ spresnila múzejná pedagogička Ľubica Drusková.
Novinkou tohto ročníka bola postavička malého dreveného Janka. „Formou tanečných kreácií sa zúčastnení oboznámili s mýtickými postavami – s čertom, strigou, Katarínou, Barborkou a Luciou, s ľudovými zvykmi v období adventu či Vianoc, s vinšmi a koledami,“ uviedla Ľ. Drusková.
Neoddeliteľnou súčasťou podujatia je prezentácia práce a výrobkov ľudových výrobcov. „Deti mohli vidieť prácu rezbára, drotárky, košikárky pri pletení košíkov a zvončekov z pedigu, medovnikárky, pri ktorej si mohli vlastnoručne ozdobiť medovník cukrovou polevou. Počas celého podujatia sa v múzeu šírila vôňa čerstvo upečených oblátok, ktoré návštevníci mohli ihneď ochutnať,“ uviedla múzejná pedagogička.
Svojimi vianočnými výrobkami a suvenírmi sa prezentovali tiež žiaci a učiteľky zo Špeciálnej základnej školy v Ružomberku, klienti z CSS Trojlístok a Denného stacionára ÚVN v Ružomberku. Svoju šikovnosť predviedli tiež dámy, ktoré už pätnásť rokov každý pondelok navštevujú pravidelné pondelkové kreatívne stretnutia či tvorivé dielne v Liptovskom múzeu.
Podujatie navštívili žiaci materských a základných škôl z Ružomberka, Liptovského Mikuláša a okolitých obcí, ako aj široká verejnosť. Spoločne sa tak programu zúčastnilo viac ako 500 návštevníkov. Na programe sa podieľalo 33 folkloristov a 27 výrobcov.